Test młotowiertarki Graphite 58G009

2018-08-07
Test młotowiertarki Graphite 58G009 Test młotowiertarki Graphite 58G009

Młotowiertarka Graphite 58G009 to 18-woltowe urządzenie kompaktowe o konstrukcji „D”, wyposażone w 2-polowy silnik prądu stałego, elektronikę sterującą szybkością pracy oraz udarowy mechanizm pneumatyczny. Urządzeniem możemy wiercić udarowo nawet w twardych materiałach budowlanych, takich jak beton, oraz bezudarowo w drewnie i metalach.

>>ZOBACZ FILM Z TESTU <<

Akumulatorowa młotowiertarka Graphite 58G009 ma klasyczną konstrukcję czyli zastosowano w niej 1-biegową przekładnię i pneumatyczny mechanizm udarowy. Urządzenie wyposażone jest też w prawe/lewe obroty i elektronikę sterującą szybkością pracy. Testowane elektronarzędzie generuje obroty od 0 do 900 min-1 i udary z częstotliwością 0-5000/min oraz energią 0,8 J. Tak jak wszystkie dostępne na rynku bezprzewodowe młotowiertarki kompaktowe, oferuje użytkownikom dwa tryby pracy: wiercenie udarowe i bezudarowe (do ich wyboru służy przełącznik znajdujący się z lewej strony obudowy przekładni). Wiertła udarowe SDS-plus oraz uchwyt wiertarski do wiercenia bezudarowego mocuje się w młotowiertarce Graphite 58G009 beznarzędziowo w klasycznym uchwycie SDS-plus z funkcją „click” umożliwiającą szybkie montowanie osprzętu bez konieczności odciągania pierścienia uchwytu. Testowanym elektronarzędziem wywiercimy w betonie otwory o średnicy do 10 mm, w drewnie – do 16 mm, a w stali – do 8 mm.

Graphite 58G009 to młotowiertarka lekka (waży bez baterii – 1,2 kg), kompaktowa i ergonomiczna o wzmocnionej konstrukcji „D”. Operowanie nią ułatwiają miękkie, antypoślizgowe okładziny znajdujące się na rękojeści i częściach chwytnych. Graphitem 58G009 podczas wykonania lekkich zadań można z powodzeniem wygodnie pracować jedną ręką, co jest konsekwencją wspomnianych kompaktowych rozmiarów, niskiej masy oraz bardzo dobrego wyważenia narzędzia. Wyposażono je też w diodę LED przeznaczoną do doświetlania miejsca pracy. Możemy więc omawianą młotowiertarkę z powodzeniem używać w słabo oświetlonych pomieszczeniach, np. podczas prac w piwnicy.

Testowany Graphite 58G009 przystosowany jest do pracy z akumulatorami Li-Ion o napięciu 18 V  należącymi do systemu GRAPHITE Energy+. Oznacza to, że tej samej baterii możemy użyć do zasilania innych bezprzewodowych 18-woltowych elektronarzędzi Graphite należących do tego systemu zasilania. Dostępne są dwie pojemności akumulatorów – 2.0 i 4.0Ah. Do naszego testu użyty został akumulator o większej pojemności. Akumulator wyposażono w elektronikę chroniącą jego ogniwa Li-Ion przed przeciążeniem i przegrzaniem oraz nadmiernym rozładowaniem i przeładowaniem, jak również w praktyczny wskaźnik poziomu zgromadzonej energii elektrycznej. Dzięki temu możemy baterię w odpowiednim momencie doładować.

Redakcyjne testy młotowiertarki Graphite 58G009 rozpoczęliśmy od wywiercenia w belce sosnowej za pomocą świdra o średnicy 16 mm otworu przelotowego o długości 6 cm. Wykonanie tego zadania zajęło nam 3,93 s. Następnie w twardym bloczku z betonu C45 wykonaliśmy udarowo otwór o średnicy 6 mm i głębokości 77 mm, używając do tego 2-ostrzowego wiertła udarowego SDS-plus. Operacja trwała 18,95 s. W trzeciej próbie zwiększyliśmy znacznie trudność zadania udarowego i wywierciliśmy 2-ostrzowym wiertłem SDS-plus w tym samym bloczku z twardego betonu otwór o średnicy 10 mm i głębokości 90 mm. Test trwał równe 21 s.

Reasumując, redakcyjne testy pokazały, że młotowiertarka Graphite 58G009 radzi sobie efektywnie z wierceniem w twardych materiałach budowlanych i jest równie skuteczna w wierceniu bezudarowym. Jej możliwości robocze więc znacznie przekraczają realne potrzeby majsterkowiczów i gospodarstw domowych. Graphite 58G009 sprawdzi się więc w pracach domowych, a także w lekkich zadaniach wykonywanych komercyjnie przez fachowców zajmujących się drobnymi pracami remontowymi, domowymi naprawami itp.


 Test został przeprowadzony przez portalnarzędzi.pl oraz Gazetę Narzędziową